Buty do biegania maratonów, jakie wybrać

Wybór butów do biegania to kwestia, która zaprząta głowę zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Niestety w tej sprawie nie ma całkowitej zgody i dlatego wielu ekspertów ma na temat doboru obuwia do biegania dość odległe od siebie zdania. Postaramy się w poniższych akapitach, razem z mybaze.com podać jednak podstawowe wytyczne, które pozwolą każdemu poznać rodzaje butów do biegania i wybrać te odpowiednie dla siebie.

Rodzaje butów biegowych

  1. Buty biegowe możemy podzielić ze względu na to, w jaki sposób będziemy ich używać na:
  2. buty biegowe treningowe;
  3. buty biegowe treningowo-startowe;
  4. buty biegowe startowe;
  5. buty biegowe trailowe;

Buty treningowe zazwyczaj charakteryzują się dużą amortyzacją, co świetnie sprawdza się przy pokonywaniu sporych łącznych dystansów podczas treningów, jeśli nie masz wybranego modelu, to możesz sprawdzić ofertę z wielu sklepów https://mybaze.com/pl/buty-do-biegania-damskie/.

Buty startowe to zazwyczaj najwyższa półka, charakteryzują się one dużą lekkością. Gdy walczymy, o jak najlepszy rezultat, każda pomoc jest ważna i może stworzyć przewagę nad innymi biegaczami lub pomóc nam pobić nasz życiowy rekord.

Buty treningowo-startowe starają się łączyć niską wagę, z wciąż całkiem mocną amortyzacją. Buty trailowe stosujemy do biegania poza miastem i wszędzie tam, gdzie możemy się spotkać z błotem i tym podobnymi utrudnieniami.

Dobór butów do biegania ze względu na rodzaj stopy

Zazwyczaj dzieli się biegaczy na takich ze stopą pronującą, supinującą lub neutralną. Standardowo buty do biegania są przeznaczone albo dla osób ze stopą typu pronującego albo dla osób ze stopą supinującą i neutralną.

Pronacja stopy oznacza stawianie jej do środka, supinacja na zewnątrz. To jaki mamy rodzaj stopy najłatwiej ocenić po tym, jak zużywają się nasze buty. Jeżeli przednia część podeszwy zużywa się mocniej po wewnętrznej stronie oznacza to, że mamy stopę pronującą, jeżeli po zewnętrznej to – supinującą. W przypadku stopy neutralnej zużycie powinno następować równo i głównie w środkowej części podeszwy a nie na jej krawędziach.

Waga ciała a wielkość amortyzacji butów do biegania

Czym większy mamy ciężar ciała, tym większą amortyzację powinny mieć nasze buty do biegania. W każdym biegu wykonujemy tysiące kroków i za każdym razem uderzamy w podłoże. Zła technika stawiania stopy lub zbyt mało amortyzujące buty mogą łatwo spowodować przeróżne kontuzje.

Amortyzacja jest szczególnie ważna, jeżeli większość naszych biegów odbywa się po nawierzchni asfaltowej. Mieszkając w dużym mieście, nie zawsze mamy możliwość udania się na leśne trasy czy też skorzystania z profesjonalnej bieżni.

Buty biegowe – jak dobrać wielkość

Ponieważ różne firmy produkujące buty stosują dość różne rozmiarówki, ciężko jest posługiwać się podawanymi przez nie rozmiarami. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie tak zwanego rozmiaru wkładki podanego zawsze w centymetrach. Aby zmierzyć swoją stopę odrysuj jej obwód na kartce, na której staniesz. Do zmierzonej długości dolicz jeszcze pół centymetra. W ten sposób bezpiecznie zamówisz buty, które z pewnością będą pasowały na twoją stopę.

Różnice w butach biegowych dla mężczyzn i kobiet

Różnicą, która rzuca się w oczy, jest zazwyczaj kolorystyka obuwia inna dla kobiet i mężczyzn. W praktyce buty do biegania męskie i buty do biegania damskie różnią się właściwie tylko szerokością. Dlatego często zdarza się, że kobiety o szerokich stopach czy mężczyźni o wąskich, kupują buty teoretyczne przeznaczone dla innej płci. Niektóre serie butów mają taką samą kolorystykę w obu wersjach, więc często jest to zabieg absolutnie niezauważalny i dość powszechnie stosowany.

Obuwie dla początkujących biegaczy

Częstym błędem początkujących i mniej zaawansowanych biegaczy jest sięganie po profesjonalne obuwie już na starcie swojej przygody z bieganiem, odpowiednie modele znajdziesz pod linkiem partnera https://mybaze.com/pl/buty-do-biegania-meskie/.

To zdecydowanie zły pomysł i często strata całkiem sporych pieniędzy, nie mówiąc o tym, że źle dobrane obuwie, może być przyczyną poważnych kontuzji. Najlepiej jest zacząć swoje treningi od najzwyklejszych i zarazem tańszych butów do biegania i wraz z pokonywanymi odległościami i nabieranym doświadczeniem decydować się na coraz bardziej zaawansowane modele, gdy już będziemy świetnie wiedzieli co jest dla nas najlepsze i co stworzy nam możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.