W Nocnym Piotrkowskim Półmaratonie Wielu Kultur startuję od pierwszej edycji, więc znam praktycznie każdy niuans trasy. Tym bardziej, że w każdej edycji mieliśmy do pokonania cztery okrążenia. Przebieg zawodów bywa magiczny… start o 21:00 w jeden z najdłuższych dni w roku powoduje, że bieg zaczynamy jeszcze za dnia, natomiast z każdym kolejnym kilometrem robi się coraz ciemniej i urokliwiej. Trasa piotrkowskiej połówki, i nie przemawia przeze mnie lokalny patriotyzm, to jedna z najciekawszych tras zawodów biegowych w Polsce, którą powinien poznać każdy biegacz.

Czy można wykręcić na niej szybki czas? Choć lekko pofalowany profil trasy wskazuje, że może być o to ciężko, to każdego roku udaje mi się osiągnąć w Piotrkowie Trybunalskim czas podobny do tych osiąganych na innych, wydawałoby się łatwiejszych, trasach półmaratonów.

Nie mogę nie wspomnieć o świetnych medalach dla finisherów, które są prawdziwą wizytówką piotrkowskiego półmaratonu. Każdego roku organizatorzy zaskakują coraz to piękniejszymi wzorami, które nawiązują do historii Piotrkowa Trybunalskiego.

Jan Wychowałek - najszybszy piotrkowianin w Nocnym Półmaratonie Piotrkowskim Wielu Kultur
Jan Wychowałek – najszybszy piotrkowianin w Nocnym Półmaratonie Piotrkowskim Wielu Kultur

Wskazówki dla uczestników

⇒ Pamiętaj o trudnym profilu trasy. Na każdej z pętli do pokonania jest trudny, rzadko spotykany na biegach ulicznych podbieg oraz jeden mniej obciążający, ale jednak również dający popalić mięśniom nóg. Nie szarżujcie na żadnym z nich, a ewentualne straty nadrabiajcie na długich prostych.

⇒ Skoro na trasie są podbiegi, to znajdziesz na niej również… zbiegi. Staraj się na nich jak najbardziej rozluźnić i pozwól nogom się rozpędzić.

⇒ Na trasie znajdują się dwa dobrze wyposażone punkty odżywcze – w okolicy Wieży Ciśnień (na dalszych pętlach uwaga na śliską nawierzchnię, na nawrotce tuż za punktem można stracić równowagę) oraz obok hotelu Vestil. Warto wcześniej rozplanować taktykę dot. Korzystania z wody na tych punktach.

⇒ Współpracujmy ze sobą. Cztery pętle niosą ze sobą możliwość dublowania/bycia dublowanym. Biegnąc wolniej staraj się nie zajmować całej szerokości trasy, natomiast szybciej – wyprzedzaj podobnie jak w ruchu samochodowym – z lewej strony.

⇒ W trudnych momentach pamiętaj, że na ulicy Słowackiego czeka na Ciebie cała masa kibiców z niezawodnymi punktami PKB Endorfina i Fudu&Co!

Jestem pochodzącym z Piotrkowa Trybunalskiego biegaczem – ambitnym amatorem. Od samego początku biorę udział w Nocnym Piotrkowskim Półmaratonie Wielu Kultur rokrocznie meldując się na pierwszym miejscu wśród piotrkowian. Mój najlepszy wynik na piotrkowskiej trasie to 1:13:35 (2018r), co pozwoliło mi zająć 7-me miejsce w kat. Generalnej biegu.

Biegać zacząłem w wieku 19. Lat, początkowo traktując to jako najlepszy sposób na zrzucenie wagi. Z czasem zacząłem lubić tą aktywność, a walka z samym sobą o jak najlepszy wynik w biegu stała się dla mnie coraz bardziej pociągająca, aż przerodziło się to w prawdziwą pasję. Doprowadziło mnie to m.in. do zwycięstwa w Pucharze Marszałka Województwa Łódzkiego w Biegach Długodystansowych w 2016 roku czy sukcesów w innych lokalnych biegach.

Moje rekordy życiowe:

– 5km – 16:03
– 10km – 32:54
– 15km – 51:03
– półmaraton – 1:12:21
– maraton – 2:40:40

JAN Wychowałek
/facebook

Rekomendowane artykuły

EnglishGermanPolishSlovakUkrainianZulu
English German Polish Slovak Ukrainian Zulu